Samoświadomość drogą do sukcesu!

0

Każdy fotograf pragnie robić zdjęcia, które zachwycają, elektryzują i pozostają w pamięci. Czasami wiedza techniczna, dobry sprzęt, czy też doświadczenie nie pozwalają osiągnąć efektów o jakich marzymy.

W fotografii, zarówno jak w innych zawodach i dziedzinach życia ważna jest świadomość siebie. Samoświadomość pomaga w tworzeniu.

Fotografia, coś więcej niż światło.

Fotografia z greckiego – rysowanie za pomocą światła. To proces, polegający na odbiciu światła przez obiektyw, na matrycę (w aparacie cyfrowym, lub kliszę w aparacie optycznym) oraz odbicie kształtów i kolorów zawartych w tym świetle. Światło jest więc bardzo istotne w fotografii, bez niego fotografia nie istnieje. Zatem, aby zrobić zdjęcie należy oświetlić obiekt, czyli zrobić zdjęcie w słońcu, doświetlić lampą lub ustawić długą ekspozycję, gdy światła brak. Jednak, jeśli chcesz tworzyć wyjątkowe dzieła powinieneś podejść do fotografii w bardziej holistyczny sposób. Dobre oświetlenie obiektu fotografowanego jest możliwe przy jego zrozumieniu i wyczuciu. Im bardziej rozumiesz i czujesz obiekt, tym lepsze uda Ci się zrobić zdjęcie. Bo rzeczywistość fotografowana ulega ci w momencie, gdy masz z nią relację. Niezależnie, czy jest to człowiek, jabłko czy morze. Gdy starasz się zrozumieć fotografowany obiekt i traktujesz go z wyczuciem, widzisz więcej. Fotografia staje się nie tylko obrazem człowieka, przestrzeni czy przedmiotu, ale również emocji.

Zrozum i poczuj siebie.

Żeby jednak umiejętnie nawiązać relację z fotografowanym obiektem, potrzeba zrozumienia i wyczucia siebie. Zrozumienie – które odnosi się do rozumu, oraz wyczucie –  odnoszące się do serca, to jednym słowem – poznanie. Poznanie siebie, a w konsekwencji samoświadomość jest bardzo cennym elementem w procesie tworzenia, w tym również kreowania niepowtarzalnego zdjęcia. Poznając siebie jesteś w stanie zobaczyć, co tak naprawdę cię porusza, co sprawia, że odczuwasz radość, smutek lub złość? Może twoi odbiorcy odczuwają podobnie, a może zupełnie inaczej. Dzięki świadomie zrobionym zdjęciom będziesz miał szansę nawiązać relację z odbiorcą, przenieść go w swój świat, pokazać inną perspektywę. Bez świadomości siebie może ci się to udać, ale będzie to czysty przypadek.

Co to znaczy, poznać siebie?

Na to pytanie każdy z pewnością ma inną odpowiedź. Aby pokazać różny punkt widzenia przeprowadziliśmy małą sondę wśród kilkunastoosobowej grupy. Zadaliśmy pytanie: Z czym kojarzy ci się poznanie siebie? Oto, jakie uzyskaliśmy odpowiedzi:

 • “Znam swoje potrzeby, znam swoje granice i znam mechanizmy, według których działam. Wiem kim jestem, jak się zachowuję w różnych sytuacjach i dlaczego.”
 • “Wejrzenie w głąb, nie udawanie, szczere porozmawianie ze samym sobą.”
 • “Spojrzenie do wewnątrz, nazwanie swoich emocji, poznanie swoich automatycznych reakcji i ścieżek myślenia, zrozumienie z czego wynikają moje działania.”
 • “Dowiedzieć się, co w życiu jest tak naprawdę ważne.”
 • “Odkrycie nieznanego.”
 • “Ja”
 • “Droga do wewnątrz.”
 • “Psychoterapia”
 • “Odkłamanie”
 • “Mądrość, równowaga, refleksja, akceptacja siebie. Świadomość tego, czego się chce, ale też czego się nie chce, jakim się jest i jakim nie. To dużo ułatwia. Trudno osiągnąć.”
 • “Suma doświadczeń.”
 • “Świadomość, światło.”
 • “ Znać swoje możliwości i ograniczenia”
 • “Dostrzeżenie swoich potrzeb.”
 • “Prawda, wgląd w siebie, coś trudnego, zmiana kierunku działania, akceptacja.”

Jak pokazuje nasza sonda, poznanie siebie, dla jednych będzie wejrzeniem w głąb siebie, poznanie i nazywanie swoich emocji, poznanie swoich automatycznych reakcji i ścieżek myślenia, dla innych odkrycie swoich możliwości, zdanie sobie sprawy z ograniczeń, czy też czerpanie ze swoich doświadczeń życiowych. Ilu ludzi, tyle interpretacji.  A co Tobie kojarzy się z poznaniem siebie?

Znajdź chwilę i odpowiedz sobie na pytania: Dlaczego to jest takie ważne, aby poznać siebie?

Dlaczego przychodzi mi to z tak wielkim trudem? Stawanie się świadomym przez poznawanie siebie – co to dla mnie oznacza?

Patrycja Gorczyca, red.

Drogi Czytelniku, tym artykułem rozpoczynamy cykl, dzięki któremu będziesz miał możliwość zbliżyć się do siebie a tym samym spojrzeć innym okiem na fotografowaną rzeczywistość. Rozwój osobisty, jest bardzo ważnym elementem twórczego życia. Mamy nadzieję, że treści te zainspirują cię do zgłębiania wiedzy, nie tylko odnoszącej się do technicznych aspektów fotografowania.

Patrycja Gorczyca

ICF ACC Coach, Coach CoachWiseTM, Trener Stylów Myślenia FRIS®, Trener Metody Biegun Marka Kamińskiego.

www.patrycjagorczyca.pl